Tejpy, aneb k čemu slouží ty barevné pásky

Tejpy, ty barevné pásky. K čemu vlastně slouží? A může je použít „normální“ člověk a, nebo to je jen pro sportovce?

To všechno jsou otázky, které mi klienti často kladou. A má odpověď je ANO můžete je použít i vy.

Tejpy jsou velmi šikovní pomocníci, kteří urychlí rekonvalescenci.

A jaké máme druhy?

Když jsem před lety začínala pracovat, tak na trhu bývaly jen tzv. klasické, nebo pevné fixační tejpy. To jsou bílé nepružné pásky z látkových materiálů. Jejich použití v praxi zahrnuje pouze zpevnit a tím pádem zafixovat daný segment a znemožnit mu pohyblivost. Tato jejich vlastnost je fajn, akorát má tři nevýhody.

První je ta, že abyste opravdu zafixovali příslušný segment, spotřebujete opravdu velké množství materiálu, obzvláště u velkých kloubů jako je třeba koleno nebo rameno.

Druhá nevýhoda je, že pevný tejp na kůži nevydrží moc dlouho. Většinou se vám do druhého dne začne loupat a tím ztrácí svou jedinou pozitivní vlastnost = fixaci.

Třetí  přílišnou tuhostí se ztrácí pohyblivost mízního a krevního oběhu.

A to byl důvod, proč mě osobně nikdy tyto druhy tejpů neoslovily.

Změna ale proběhla v roce 2012, kdy jsem v rámci hledání, kam půjdu na další kurz, narazila na kineziotejpování a jeho využití pro špatné držení těla, skoliózy a bolesti zad v souvislosti s metodou Spiraldynamik.

To bylo přesně to, co jsem hledala!

V té době se mě už mí klienti ptali, zda tejpuji, takže jsem v podstatě tímto vyslyšela jich požadavky. Sfoukla jsem dvě mouchy jednou ranou.

Přihlásila jsem se, absolvovala kurz, přišla domů celá polepená a začala tejpovat.

A přinášelo to velmi pozitivní odezvy.

Taková úsměvná vzpomínka na kurz. Lektor mluvil o tom, že „Pokud se nám (fyzioterapeutům) nebude chtít pracovat, tak ať nalepíme tejp a máme po práci“. Bylo a je to samozřejmě myšleno s nadsázkou!

Svým způsobem je to ale samozřejmě pravda, jelikož hlavní výhoda kineziotejpů je ta, že jsou velmi pružné a flexibilní.

Pružná 5 cm široká páska je nalepená na bílém podkladovém papíře. Je před natažený do délky (do šířky s ním nehnete) a to způsobí, že tejp má po nalepení na kůži tendenci se zkracovat zpět do původního rozměru a tím dochází k reflexní reakci nervových vláken, cév a lymfatických drah, což pozitivně přináší úlevu během akutních i chronických obtíží pohybového aparátu.

Tejp uvolňuje především přetížené svaly, měkké tkáně a zároveň zvyšuje napětí oslabených tkání, čímž zvyšuje jejich výkonnost. Tejpy velmi ráda používám také na otoky a modřiny, protože urychlují vstřebávání. A v tomto případě urychlí hojení až o několik dní.

lymfo tejp před+po

Tento efekt je opravdu FAMÓZNÍ!!!

Možná jste viděli tejpy na sportovcích, u nich se mnohdy lepí i z důvodu stability kloubů a podporu svalové koordinace.

Kineziotejpy opravdu představují velkou revoluci v pomocné léčbě u mnoha problému pohybového aparátu a to:

  • blokády páteře
  • stažené a přetížené svaly
  • skoliózy
  • kyfózy
  • úrazy kolen, kotníků, ramen
  • tenisové lokty
  • bolesti hlavy
  • hallux valgus – vybočený palec
  • nohy do X
  • syndrom karpálního tunelu
  • v těhotenství (podpora břicha)
  • menstruační bolesti

Spousta lidí se mě také ptá, jestli je nějaký rozdíl mezi barvami.

NENÍ!

Barvy jsou opravdu jen módním doplňkem, barevné odlišení nemá vůbec žádný vliv na funkci. Jde tedy je o osobní výběr dle oblíbenosti barvy. Kineziotejpy jsou také hypoalergenní, takže většinou nezpůsobují podráždění a alergie. Lepidlo je na tejpu naneseno v proužcích, takže pod ním může cirkulovat vzduch.

Jsou nějaké kontraindikace?

Ano jsou. Hlavně porušená vrchní vrstva kůže, křečové žíly, ekzémy, vyrážky, bradavice.

Lze provádět aplikaci tejpů bez fyzioterapeuta?

Ano lze, ale musíte si samozřejmě uvědomit, co za bolestí stojí a čeho nalepením pásky chcete docílit. Zda chcete sval stimulovat či utlumit? Nebo zda chcete podpořit lymfatický systém? To vše se pak projeví na různorodosti délky a napětí tejpu.

Musíte si tedy rozmyslet, jak moc máte tejp napnout, aby stabilizoval kloub, stimuloval a, nebo uvolňoval sval.

Musíte mít také na paměti, že tejp se musí nalepit od začátku svalu až po jeho úpon.

Což je mnohdy vidět na některých videích, které jsou volně na internetu, tejp je krátký, neprobíhá v celé délce svalu a to je  chyba, kterou můžete při aplikaci udělat. Špatnou aplikací může dojít ke zhoršení stavu v horším případě, v tom lepším tejp nepomůže.

Proto si myslím, že je důležité se těmto chybám vyvarovat a alespoň jednou navštívit fyzioterapeuta, který vám vysvětlí jak tejpovat konkrétně váš problém. Věřte, vyplatí se to.

Takže zdar a sílu, najdeš v tejpu 🙂

Jana Ďurdíková
Jsem fyzioterapeutka s mnohaletou praxí a má práce se stala mým posláním. Učím lidi, jak se pomocí správně vedeného pohybu zbavit bolesti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře