Jak se nám narodila PECka

Jsem moc ráda, že jsem se konečně dostala k tomu, napsat tento článek. Chtěla bych vám v něm popsat, jak jsme se s danou situací vypořádali my jako rodiče a zároveň jak jsem celou situaci vnímala profesně jako fyzioterapeutka. Třeba někdo prožívá něco podobného? Anebo třeba tím začne něco velkého? Něco, co jsem si v daný okamžik neuměla představit ani ve snu! Ale to předbíhám. Teď když píšu tento článek, je tomu už 21 měsíců. 21 měsíců, kdy jsem si říkala, proč zrovna my, co budeme dělat, jak to všechno bude a jak to zvládneme? Otázek bylo opravdu hodně! A teď?

No, ale začněme pěkně od začátku.

Byla to prostě PECka! Po letech zklamání a čekání na miminko, najednou překvapení a na těhotenském testu dvě //. Těhotenství probíhalo úplně v pohodě, vše bylo v pořádku, mě bylo skvěle, a i jsem do konce 5.měsíce zvládala svou práci fyzioterapeutky. Moc jsem si těhotenství užívala a těšila se společně s manželem na přírůstek do rodiny. Vybírali výbavičku pro naše miminko, zařizovali jsme pokojíček. Prostě se těšili. Vše se zdálo být dokonalé a nádherné. A taky bylo!!! Vždyť jsme taky čekali naše vytoužené miminko.

Ještě u maminky v bříšku

O vadě jsme v těhotenství nevěděli. Což nám dalo rozhodně těžší podmínky pro samotný začátek. Jelikož kdybychom o ní věděli, tak bychom se jistě dokázali víc připravit, zjistit si nejlepší léčbu a lékaře, ke kterému bychom se předběžně objednali. A taky mohli koupit např. větší postýlku nebo kočárek (tohle jsme teda náhodou koupili, aniž bychom věděli, ale vím, že spousta rodičů takové štěstí nemá a pak to musí po narození řešit). A nebo taky třeba overaly bez ťapek, měli jsme jich spoustu s ťapkami a pak je museli stříhat, což byla škoda. To by jistě mělo svou velkou výhodu! Ale zase na druhou stranu by to byli měsíce v nejistotě, zda je tato vada opravdu to jediné, co budeme muset řešit a nebo zda se k tomu přidá ještě něco jiného? Přeci jen už nejsme úplně mladí 20ti letí rodiče 😊 a určité dispozice můžou hrát roli.  Rozhodně by to stále bylo na pozadí a samotné těhotenství by tím bylo jistě poznamenané. Takhle to mělo jednu nevýhodu, hned po porodu jsme nevěděli co udělat jako první. Ale za to jsem si těhotenství užila bez chmurných myšlenek až do konce. Takže každé má něco.

A pak se to stalo!

Náš malý velký zázrak je tu! Matěj se narodil 24.1.2019. Porod byl náročný, ale nádherný!!! Držela jsem hned po porodu Matěje v náručí, byla šťastná a moc dojatá, že jsme to spolu zvládli, že už tu konečně je! Byl nahatý, jen na hlavičce pruhovanou čepičku a já cítila jeho krásné teplo a vůni. Najednou jsem mu chytla pravou nožičku do své dlaně a zjistila, že s ní něco není v pořádku.

Naše štěstí 2 hodiny po porodu 🙂

Cože!!!! On má PES EQINOVARUS!!!!!

Ne, to není určitě pravda, to se určitě spraví, to má jen jak byl v děloze. Haha, no naivně jsem se to snažila sama sobě vymluvit jako máma, ale jako fyzioterapeutka jsem přesně věděla, že to nebude jen tak. Diagnózu jsem znala, ale totálně vůbec nevěděla, co budeme jako teď dělat?!?! Kde začneme?! V daný okamžik jsem se na to snažila nemyslet a užívala jsem si právě narozeného syna. Ale ta nepříjemná myšlenka tam někde uvnitř byla a hlodala.

Co je PES EQUINOVARUS CONGENITUS (PEC) neboli GOLFOVÁ NOHA?

Jde o nejčastější vrozenou ortopedickou vadu, s níž se narodí až 200 dětí ročně. Vada většinou postihuje více chlapce (3:1) a 40 % dětí má vadu oboustrannou. Vadu je možné zjistit již v těhotenství, a to na velkém ultrazvuku ve 20. týdnu. Stane se ale taky, že se vada neodhalí a vše se zjistí až po porodu. A to byl i náš případ. Matěj má vadu pravostrannou. Zajímavé je, že u nás v rodině nevíme o nikom, kdo by touto vadou trpěl. Jelikož pokud bychom s manželem byli oba nositelem, je šance až 10-15 %. Pokud by to měli prarodiče, teta, strýc tak se riziko výskytu vady sníží na 2,9 %. Teorií je spousta, ale přesná příčina není zcela jasná. Jedna z nich je, že příčina je mechanická při nedostatku místa v děloze, jiná příčina je, že pes equinovarus vzniká na podkladě deformit kostí, které tvoří chodidlo, anebo o špatném cévním zásobení kostí. Avšak poslední léta přinesla objev několika genů, které jsou asociovány s pes equinovarus. Nicméně stále probíhají různé výzkumy, které se snaží objasnit příčinu této deformity.

Těsně po porodu

A jak to bylo dál?

Už v porodnici jsme se oba s manželem přidali do Facebookové skupiny Pes Equinovarus (Czech Republic) a začali si pročítat první informace. Bylo jich tam opravdu požehnaně! Zároveň jsme se tam dozvěděli o spolku Achilleus a dopracovali se až k informaci, že hodně rodičů má výbornou zkušenost s léčbou u paní doktorky Frydrychové, která se specializuje na Ponsetiho metodu.  A tak jsme telefonovali a telefonovali, až jsme se dovolali a mluvili přímo s paní doktorkou. Na její slova „Můžete přijet zítra do Ústí?“, „Ano, jasně že můžeme“, na ně nikdy nezapomenu. Cítili jsme opravdu velkou úlevu, že budeme v rukách paní doktorky a že se Matěj bude léčit Ponsetiho metodou. Od porodu uteklo 14 dní, když jsme poprvé vyrazili do Ústí. Což bylo tak akorát. Hezky jsme se doma po porodu usadili a sžili. Což považuji za velmi důležité pro další citovou vazbu mezi dítětem a matkou. Takže není potřeba nikam hned po porodu spěchat. Léčbu golfové nohy je dobré zahájit do prvního měsíce po porodu.

po 1.sádře

A ještě jedna perlička!

Ležela jsem v 8. měsíci doma na gauči, sledovala televizi a na Nově v pořadu Víkend byla Stáňa Bašatová.  Povídá o Pes Equinovarus, o její dceři, čím si prošly, o Ponsetiho metodě, o sádrách a dlahách. Fascinuje mě to!!! Prohlašuji nahlas před manželem Tohle bych jednou chtěla dělat. Vtipné co :-). Připomínám, že jsem vůbec v tu dobu netušila, s čím se za cca měsíc Matěj narodí!

Přiznám se, že lidská noha mě od začátku mé profese velmi fascinovala, bavila a zajímala, ale že se dostanu tak blízko k této vadě jsem netušila ani ve snu.

Každopadně, ZVLÁDLI JSME TO!!!!

1.narozeniny

Máme za sebou úspěšný start léčby, což je pro tuto vadu naprosto klíčové! Cesta bude sice ještě dlouhá, jelikož dokud noha roste, dítě roste, pořád může nastat recidiva, i když i ta se s věkem snižuje. Nejdůležitější je správně dlahovat do 4 let. My to společně dáme a vezmeme si z toho maximum. Jelikož nic se neděje jen tak. Všechno má svůj smysl na pozadí, i když to v dané situaci člověk hned nevidí. A jak se říká „Co tě nezabije, to tě posílí“

Tak se moc držte mámy a tátové. A věřte, že vše má řešení.

Užívejte si svého dítěte, jelikož tyhle malé bytosti jsou prostě naše PECky!!! 😊

Jana Ďurdíková
Jsem fyzioterapeutka s mnohaletou praxí a má práce se stala mým posláním. Učím lidi, jak se pomocí správně vedeného pohybu zbavit bolesti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře