Jarní bolest paty, aneb jak pata funguje.

 

Vítám vás u videa, ve kterém se chci zaměřit na problémy s patou. Chci vám v něm vysvětlit, jak pata funguje, tak aby s ní nebyly žádné problémy.

Teď je konec března a to znamená, že začíná jaro a to s sebou přináší jednu zásadní věc, a to změnu obuvi ze zimní na jarní. Rozdíl je v tom takový, že ty zimní jsou převážně na podpatku a ty jarní už na podpatku tolika nejsou. Jsou to převážně v dnešní době balerínky, v létě potom sandály, žabky.

A ta rychlá a prudká změna z podpatku na úplně rovnou podrážku, je velký šok pro patu. Přináší to s sebou potom nejčastěji záněty a problémy s Achillovkami, patou (patní ostruha, bolestivost při došlapu).

Jak funguje pata? A proč je to tak důležité?

Když se podíváte na kostru chodidla, třeba i nějaký obrázek na internetu, tak zjistíte, že pata je nejmohutnější kost na chodidle. Je to takový stavební prvek pro celou nohu. Když máte dobře patu, máte více méně dobře i celé chodidlo a obráceně.

Na patě jsou dvě polohy. 1. poloha je taková, že pata padá příliš na vnitřní stranu a v tu chvíli máte kotník propadlý dovnitř.

Prohlédněte si svá chodidla. Jak je to konkrétně u vás? V tu chvílí vzniká tzv. podélně plochá noha a to je známka toho, že nefungují dobře svaly na noze, je porušená statika a dynamika celého chodidla. Po námaze můžete cítit bolestivost chodidla.

2. poloha je taková, že pata je příliš vytočená ven. A tak vniká obrácený problém, než byl u ploché nohy a to vysoký nárt. Tehdy je přílišná aktivita svalů na spodní části chodidla. A to přináší několik problémů – zánět svalů zespodu chodidla, bolestivá pata při došlapu, patní ostruha, zánět Achillovky.

Ideální postavení pro patu je střed = zlatá střední cesta.

V tu chvíli, když se odrážíte od chodidla a jdete, tak chodidlo jde v ose a dokáže správně zatížit i přední část nohy. Tudíž nevznikají problémy s prsty – hallux valgus (vbočený palec), kladívkové prsty a nebo bolestivost příčné klenby.

Při správném nastavení paty, můžete těmto věcem předcházet a pokud chcete vyřešit problémy na přední části nohy, musíte zprvu vyřešit postavení paty.

BONUS na závěr. Z dlouhodobějšího hlediska špatné postavení paty a špatná funkčnost chodidla, se může projevit na koleni, kdy tam může docházet k přetěžování menisků a vazů. Je tam opět porušená statika a dynamika celého kolene. Takže se může stát, že za nějakou dobu prasknou menisky nebo vazy, protože je tam velká nestabilita.

Takže pokud jsou i problémy s kolenem, tak je dobré se podívat a zaměřit se na patu. Jak to vypadá? Zda není problém v patě, než v samotném koleni.

Užívejte jara a mějte se moc hezky.

Jana 🙂

 

Jana Ďurdíková
Jsem fyzioterapeutka s mnohaletou praxí a má práce se stala mým posláním. Učím lidi, jak se pomocí správně vedeného pohybu zbavit bolesti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře