Vbočený palec (hallux valgus) hrůza nebo to má řešení?

Začnu tím, že vám položím pár otázek. Napadlo vás někdy, proč tato deformita vzniká? Co jí vlastně způsobuje? A že ne vždycky se to dá svádět jen na genetiku, ale že mnohdy za to může třeba i špatný výběr bot? Nebo špatný styl chůze a běhu?

Spoustu mých pacientů mi dává otázku, dá se s tím ještě něco dělat? Nebo jsem ztracený případ a musím na operaci?

Ano dá se tím dělat něco vždycky!

Správným cvičením a správným výběrem bot můžete svou nohu doslova vytáhnout hrobníkovi z lopaty. Chce to sice chvíli času, ale za to bez operace a bolestí.

Věděli jste?

Že nedávný výzkum ukázal, že vbočený palec celosvětově postihuje 23% lidí ve věku 19-65 let a až 35% lidí nad 65 let. A to převážně ženy.

A to rozhodně není v pořádku!

Proč tomu tak je? Genetika nebo špatná bota?

Oboje je bohužel pravda. Když vaše maminka nebo babička mají vbočený palec, tak ano je pravda, že opravdu i vy máte velkou šanci mít vbočený palec.Ten gen, ale buď podpoříte – úzké boty, podpatky a tím pádem špatný nášlap celého chodidla. Anebo utlumíte – správně volené boty už od dětství a chůze na boso.

Volte obuv, která co nejméně svírá chodidlo, noha v ní má dostatek prostoru a je pružná bez zbytečných výztuží.

Nechte své děti běhat na boso, uděláte pro ně velkou službu!

Jak je to s anatomií?

Na lidské chodidlo během maratonu působí zátěž až 2500 tun? Slušné co?

Jak je tedy možné, že se malé kostičky na chodidle „nerozpadnou“, ale všechno drží důmyslně pohromadě? Jak je možné, že tak malé chodidlo v poměru s celým tělem všechno tohle udrží a zvládne?

Kostra nohy je neuvěřitelné dílo, nachází se na ní třetina kostí, konkrétně tedy 26 kostí, které jsou spojeny klouby, vazy a svaly. Skládá se z paty, nártu, zánártí a prstů.

V rámci evoluce došlo k přestavbě od úchopové opičí nohy na opornou lidskou nohu. Muselo dojít k otočení paty o 90°a k narovnání palce dopředu. Vznikl tak princip SPIRÁLY – je to sešroubování podélné a příčné klenby.Princip spirály lze pochopit na pokusu s ručníkem. Ždímáte-li složený ručník, tak že se ruce hýbou protichůdným směrem, uprostřed se vyklene oblouk ve tvaru C a při další rotaci se konce ručníku zatočí do tvaru S. Tak vznikla trojrozměrná šroubovitá spirála.

Přesně tímto způsobem funguje princip spirály na noze, přednoží se vtáčí směrem dovnitř a pata směrem ven. Tímto principem se klínovité kosti dostávají blízko k sobě a drží stabilní vrchol klenby.

Kompenzační pomůcky?

Existuje řada pomůcek, korektorů, výztuží, které jsou jistě vhodné, ale bohužel se jedná pouze o pasivní pomůcku, která nikdy nemůže nahradit aktivní fyzioterapii. Aktivní práce svalů na chodidle vrátí noze její funkčnost, pružnost a dynamiku.

 

 Cvičení? Ano!

Poradím vám jeden skvělý cvik na halluxy. Cviků je teda mnohem více, ale tenhle je jeden z nejúčinnějších a taky nejzákladnějších. Uvolníte si sním příčnou klenbu a zároveň posílíte všechny prsty + příčnou klenbu.

Propleťte si prsty na ruce mezi prsty na noze (pravá noha + levá ruka) a pohybujete cca 2min aktivně prsty na noze do skrčení a pasivně do natažení. Když prsty vytáhnete, stoupněte si a porovnejte s druhou nohou? Je tam úleva? Prostor? Stabilita? 🙂

Dá se hallux tejpovat?

Ano dá a je to super na udržení palce ve správnějším postavení, ke stimulaci podélné a příčné klenby. Tím se pak celé chodidlo zlepší v nášlapu a odrazu. Tím ho posilujte!

 

 

Prevence

Nejdůležitější prevencí u vbočeného palce je správný výběr bot!!!

Bota musí mít především dostatek prostoru v přední části. A to proto, že se při došlapu příčná klenba roztáhne do šířky a tím zajišťuje širší a také stabilnější oporu celého těla.

Další důležitá věc u výběru bot je ta, že lidská noha je od přírody stavěná a tedy i dokonalá na úplně rovném podkladě (myšleno rovném = bez podpatku nebo zvednuté paty). Zvednete-li totiž patu, byť jen o 1 cm, tak okamžitě změníte těžiště celého těla a to tak, že přesunete více váhy a tedy i tlaku na přední část chodidla. Na to není lidská noha stavěná. Větší těžiště by mělo být na patě, udává se, že je to cca 60 % a zbylých 40% na přední části nohy, tedy prstech.

Je to ho mnohem více….

Tímto článkem jsem vám chtěla nastínit, že i s vbočeným palcem se dá něco udělat a, že opravdu nemusíte skončit na operačním sále. Je to samozřejmě běh na dlouhou trať, taková deformita nejde spravit za týden. Vezměte si, jak dlouho vaše noha trpěla, byla sevřená a nefunkční? Několik měsíců? Let?

A věřte, že ani po operaci nemusíte hned běhat jako za mlada. Operace hallux valgus patří k náročnějším operacím, která může přivést spoustu komplikací. A ve finále vám operace NIKDY nenavrátí funkčnost vašeho chodidla, jen ho možná opticky vylepší.

Tady je jen na ukázku 4 roky stará operace starší paní, měla velký hallux  valgus na levém palci, operace se nepodařila a dopadlo to takhle. Za mě zbytečně :-(.

Lidská noha mě jako část lidského těla velmi fascinuje, je dokonalá!!! Jen bohužel během cesty životem mnohdy sejde ze své cesty, ale existuje způsob, kterým se dá noha znova navést na tu správnou cestu.                   

Vykročte! Zdravě, hravě, bezbolestně 🙂

Jana Ďurdíková
Jsem fyzioterapeutka s mnohaletou praxí a má práce se stala mým posláním. Učím lidi, jak se pomocí správně vedeného pohybu zbavit bolesti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře